League
1A
2A
Port Townsend
Boys Sports:   Football   Tennis   X-Country   Basketball   Wrestling   Baseball   Golf   Soccer   Track 
Girls Sports:   Soccer   Swim & Dive   Volleyball   X-Country   Basketball   Wrestling   Golf   Softball-Fastpitch   Tennis   Track 
Post Season Search Login | Register | Contacts
Boys Wrestling
Nisqually -
   Conf.  Overall
 WLWL
Port Townsend1010
Vashon Island1112
Bellevue Chr1111
Klahowya0000
Cascade Chr0102


Olympic - 1A
   Conf.  Overall
 WLWL
Port Townsend2020
Klahowya0102


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Monday, Dec 11
Final
Scored By: Pete.DeLaRosa
48Vashon Island
24Bellevue Chr *


Wednesday, Dec 13
Final
Scored By: Robert.Gomez
9Sequim
63North Kitsap *


Final
Scored By: Troy.Reynolds
15North Mason
56Olympic *


Thursday, Dec 14
Final
Scored By: Michael.Schmitt
40Port Townsend
39Klahowya *


 
Olympic League Girls Dual
Port Angeles
North Mason
North Kitsap
Klahowya
Kingston
Bremerton
Sequim *


SHS
Final
Scored By: Michael.Schmitt
57Forks
21Klahowya *


Friday, Dec 15
 
Hammerhead
Yelm
Sumner
Rogers (Spk)
Puyallup
Port Townsend
Port Angeles
Olympic
Kingston
Hazen
Gig Harbor
Eastmont
Decatur
Central Kitsap *


KitPav
 
Forks
Bainbridge
Olympic *


KitPav
Saturday, Dec 16
9:30 AM
Graham Morin Invitational
Woodinville
Todd Beamer
Stanwood
Sehome
Redmond
O'Dea
Oak Harbor
Marysville-Pil
Kentlake
Heritage
Ferndale
Edmonds-Wd
Bellingham
Ballard
Arlington
Squalicum *


SqualHS
10:00 AM
Hammer Head Invitational
Sequim
Lakes
Kingston
Burlington-Ed
Blaine
Bremerton *


KitPav
10:00 AM
Hammerhead
Port Townsend
Port Angeles
Olympic
Hazen
Gig Harbor
Eastmont
Decatur
Central Kitsap *


KitPav
10:00 AM
Forks
Bainbridge
Olympic *


KitPav
ScheduleCoachesRosterDocuments
 
Schedule:
Show Transportation

2017-18 Varsity Boys Wrestling Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Port Townsend Opponent  
Thu, Nov 30 Wrestle-rama
        Wt in 5:00
Sat, Dec 2 Return of the Seahawk
Port Townsend 119 Chief Sealth (Host) 53
Bellevue Christian 36
Ballard 78
Cascade Christian 85
Cleveland 34
Clover Park 15
Eastside Catholic 89
Evergreen 50
Garfield 8
Ingraham 81
Life Christian Acad. 44
Mount Rainier 74
Mt. Tahoma 44
Nathan Hale 22
Rainier Beach 77
Rogers (Spokane) 223
Renton 71
Sehome 63
Stadium 8
South Whidbey 48
Tyee 50
West Seattle 20
* Thu, Dec 7 Port Townsend 40 Vashon Island 34
* Thu, Dec 14 Port Townsend 40 Klahowya 39

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
Fri, Dec 15 Hammerhead
Central Kitsap (Host)
10:00 AM Away KitPav
        Wt. in 7:15am | Doors open at 7:30am
Sat, Dec 16 Hammerhead
Central Kitsap (Host)
10:00 AM Away KitPav
        Wt. in 8:00am | Finals start at 6:00pm
Fri, Dec 22 Hawkins Memorial JV & Girls Tournament
North Mason (Host)
10:00 AM Away NMHS
Sat, Dec 23 North Mason Classic
North Mason (Host)
10:00 AM Away NMHS
Sat, Jan 6 Sky Valley Invitational
Sultan (Host)
Auburn Mountainview
Burlington-Edison
Cashmere
Concrete
Darrington
Eastside Catholic
Friday Harbor
Marysville-Getchell
Monroe
Muckleshoot Tribal School
Port Townsend
Redmond
South Whidbey
9:45 AM Away SHS
* Thu, Jan 11 Bellevue Christian
6:15 PM Home PTHS
Sat, Jan 20 End of Days Invitational
Lakes (Host)
Central Kitsap
Clover Park
Hoquiam
Port Townsend
Redmond
9:00 AM Away LakesHS
Thu, Jan 25 Double Dual
Cascade Christian (Host)
Auburn
Port Townsend
6:15 PM Away
Sat, Jan 27 Klahowya Tournament
Klahowya (Host)
Away

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Feb 3, 10:00 AMWCDIII Sub-Regional Wrestling Tournament at Vashon Island High School
 Feb 10, 10:00 AM1A WIAA Regional #1
 Feb 16, 10:00 AM1A WIAA Wrestling State Championships
 Feb 17, 10:00 AM1A WIAA Wrestling State Championships at Tacoma Dome
 

Welcome!

Nov 27, 2017 9:10 AM

Please Check back in for Team Info and Results


Copyright 2007-2016 OlympicLeague.com
Advertising Privacy Policy