WPA Logo
WPA Network  
 
 
  • Eatonville
  • Fife
  • North Kitsap
  • Lindbergh
  • White River
  • Port Angeles
  • Orting
  • River Ridge
  • Sequim
  • Franklin Pierce
  • Steilacoom
  • Olympic
2019 West Central District 3 2A Softball
SHARE

2019 West Central District 3

2A Softball

Regional Athletic Complex (RAC), Lacey
Fri, May 17 - Sat, May 18

District 3 Contact

Director: Joe Keller
8321 Leona Way SW
Lakewood, WA 98499
E-Mail: jkellerwcd3@gmail.com
Phone: (253) 225-1761

Tournament Director

Bob Werner EMail:wernerr@psd401.net

(253) 530-1407

Bracketologist

Ted House
WPA Network

Webmaster

Mark Martin
WPA Network

Admissions

Adults & Students w/o ASB $8.00.

Students (with ASB) $5.00.

Elementary
(under 12) $4.00.

Senior Citizens
(62 & over)
$5.00.

Preschool
(with parent)
Free.

Tournament Seeding

1SPSL 1Eatonville
2SPSL 2Fife
3OLYMPIC 1North Kitsap
4SPSL 3Lindbergh
5SPSL 4White River
6OLYMPIC 2Port Angeles
7SPSL 5Orting
8SPSL 6River Ridge
9OLYMPIC 3Sequim
10SPSL 7Franklin Pierce
11SPSL 8Steilacoom
12OLYMPIC 4Olympic
Fri, May 17 - Sat, May 18
Regional Athletic Complex (RAC), Lacey
May 18
  
May 18
  
May 17
  
May 17
  
May 17
  
May 18
  
May 18
 
         
#1 Steilacoom 0
Port Angeles 15
         
      
#9 Steilacoom 7
Eatonville 15
    
#5 Port Angeles 15
Fife 6
      
                
   
#15 Eatonville 10
Franklin Pierce 1
    
#2 Franklin Pierce 7
Orting 17
    
#13 Port Angeles 3
North Kitsap 2
   
     
#10 Franklin Pierce 12
Lindbergh 1
    
#6 Orting 2
North Kitsap 17
     
              
#19 Eatonville 13
White River 3
       
#3 Olympic 7
White River 6
       
#17 Port Angeles 9
Sequim 6
     
#11 White River 11
Orting 1
    
#7 Olympic 8
Lindbergh 1
     
              
   
#16 White River 9
Fife 8
    
#4 Sequim 11
River Ridge 0
    
#14 Olympic 4
Sequim 8
   
     
#12 River Ridge 3
Fife 7
    
#8 Sequim 7
Eatonville 2
     
              
                
#18 North Kitsap 2
Olympic 5
                  
                  

Hover mouse over game box for more game deteails

Team Awards

(Top 6 to State)

First Place
Winner Game 17
Second Place
Loser Game 17
Third Place
Winner Game 18
Fourth Place
Loser Game 18
Fifth Place
Winner Game 19
Sixth Place
Loser Game 19
Fri, May 17 - Sat, May 18
Regional Athletic Complex (RAC), Lacey
May 18
  
May 18
  
May 17
  
May 17
  
May 17
  
May 18
  
May 18
 
         
#1 Steilacoom 0
Port Angeles 15
         
      
#9 Steilacoom 7
Eatonville 15
    
#5 Port Angeles 15
Fife 6
      
                
   
#15 Eatonville 10
Franklin Pierce 1
    
#2 Franklin Pierce 7
Orting 17
    
#13 Port Angeles 3
North Kitsap 2
   
     
#10 Franklin Pierce 12
Lindbergh 1
    
#6 Orting 2
North Kitsap 17
     
              
#19 Eatonville 13
White River 3
       
#3 Olympic 7
White River 6
       
#17 Port Angeles 9
Sequim 6
     
#11 White River 11
Orting 1
    
#7 Olympic 8
Lindbergh 1
     
              
   
#16 White River 9
Fife 8
    
#4 Sequim 11
River Ridge 0
    
#14 Olympic 4
Sequim 8
   
     
#12 River Ridge 3
Fife 7
    
#8 Sequim 7
Eatonville 2
     
              
                
#18 North Kitsap 2
Olympic 5
                  
                  
Tap game box for more game details

Team Awards

(Top 6 to State)

First Place
Winner Game 17
Second Place
Loser Game 17
Third Place
Winner Game 18
Fourth Place
Loser Game 18
Fifth Place
Winner Game 19
Sixth Place
Loser Game 19
 
Friday, May 17, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#1 12:00 PM
Regional Athletic Complex
Steilacoom 0
@Port Angeles 15
Port Angeles to #5 Steilacoom to #9
#2 12:00 PM
Regional Athletic Complex
Franklin Pierce 7
@Orting 17
Orting to #6 Franklin Pierce to #10
#3 12:00 PM
Regional Athletic Complex
Olympic 7
@White River 6
Olympic to #7 White River to #11
#4 12:00 PM
Regional Athletic Complex
Sequim 11
@River Ridge 0
Sequim to #8 River Ridge to #12
#5 2:00 PM
Regional Athletic Complex
Port Angeles 15
@Fife 6
Port Angeles to #13 Fife to #12
#6 2:00 PM
Regional Athletic Complex
Orting 2
@North Kitsap 17
North Kitsap to #13 Orting to #11
#7 2:00 PM
Regional Athletic Complex
Olympic 8
@Lindbergh 1
Olympic to #14 Lindbergh to #10
#8 2:00 PM
Regional Athletic Complex
Sequim 7
@Eatonville 2
Sequim to #14 Eatonville to #9
#9 5:00 PM
Regional Athletic Complex
Steilacoom 7
@Eatonville 15
Eatonville to #15 Out
#10 5:00 PM
Regional Athletic Complex
Franklin Pierce 12
@Lindbergh 1
Franklin Pierce to #15 Out
#11 5:00 PM
Regional Athletic Complex
White River 11
@Orting 1
White River to #16 Out
#12 5:00 PM
Regional Athletic Complex
River Ridge 3
@Fife 7
Fife to #16 Out
 
Saturday, May 18, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#15 11:00 AM
Regional Athletic Complex
Eatonville 10
@Franklin Pierce 1
Eatonville to #19 Out
#16 11:00 AM
Regional Athletic Complex
White River 9
@Fife 8
White River to #19 Out
#13 1:00 PM
Regional Athletic Complex
Port Angeles 3
@North Kitsap 2
Port Angeles to #17 North Kitsap to #18
#14 1:00 PM
Regional Athletic Complex
Olympic 4
@Sequim 8
Sequim to #17 Olympic to #18
#19 1:00 PM
Regional Athletic Complex
Eatonville 13
@White River 3
Fifth Place Sixth Place
#17 5:00 PM
Regional Athletic Complex
Port Angeles 9
@Sequim 6
First Place Second Place
#18 5:00 PM
Regional Athletic Complex
North Kitsap 2
@Olympic 5
Third Place Fourth Place