WPA Logo
WPA Network  
 
 
  • Lindbergh
  • North Kitsap
  • White River
  • Clover Park
  • Franklin Pierce
  • Port Angeles
  • Foster
  • Renton
  • Bremerton
  • Steilacoom
  • Fife
  • Olympic
2020 West Central District 3 2A Boys Basketball
SHARE

2020 West Central District 3

2A Boys Basketball

at Area Sites
Thu, Feb 13 - Sat, Feb 22

District 3 Contact

Director: Joe Keller
8321 Leona Way SW
Lakewood, WA 98499
E-Mail: jkellerwcd3@gmail.com
Phone: (253) 225-1761

Tournament Director

TBD

Bracketologist

Ted House
WPA Network

Webmaster

Mark Martin
WPA Network

Admissions

District 3 Sites
Adults & Students w/o ASB $8.00.

Students (with ASB) $5.00.

Elementary
(under 12) $4.00.

Senior Citizens
(62 & over)
$5.00.

Preschool
(with parent)
Free.

District 4 Sites
Adults & Students w/o ASB $7

Students w/ASB $5

Senior Citizens $5

Tournament Seeding

1SPSL #1Lindbergh
2OLY #1North Kitsap
3SPSL #2White River
4SPSL #3Clover Park
5SPSL #4Franklin Pierce
6OLY #2Port Angeles
7SPSL #5Foster
8SPSL #6Renton
9OLY #3Bremerton
10SPSL #7Steilacoom
11SPSL #8Fife
12OLY #4Olympic
Thu, Feb 13 - Sat, Feb 22
at Area Sites
February 22
  
February 21
  
February 19
  
February 13
at Higher Seed
  
February 15
at Higher Seed
  
February 20
  
February 22
 
         
#1 12 Olympic 49
5 Franklin Pierce 69
         
           
#5 5 Franklin Pierce 57
3 White River 67
      
      
#9 12 Olympic 55
6 Port Angeles 72
          
   
#15 6 Port Angeles 55
8 Renton 57
    
#2 10 Steilacoom 73
7 Foster 71
    
#13 3 White River 59
2 North Kitsap 66
   
         
#6 10 Steilacoom 61
2 North Kitsap 78
     
     
#10 7 Foster 62
8 Renton 69
         
#17 8 Renton 62
5 Franklin Pierce 75
       
#3 11 Fife 50
6 Port Angeles 62
       
#19 2 North Kitsap 54
1 Lindbergh 62
         
#7 6 Port Angeles 58
4 Clover Park 62
     
     
#11 11 Fife 52
5 Franklin Pierce 63
         
   
#16 5 Franklin Pierce 71
9 Bremerton 51
    
#4 9 Bremerton 56
8 Renton 63
    
#14 4 Clover Park 72
1 Lindbergh 79
   
         
#8 8 Renton 43
1 Lindbergh 49
    
#18 3 White River 55
4 Clover Park 53
     
#12 9 Bremerton 54
10 Steilacoom 52
        
                
                  

Hover mouse over game box for more game deteails

Team Awards

(Top 6 Regionals)

First Place
Winner Game 19
Second Place
Loser Game 19
Third Place
Winner Game 18
Fourth Place
Loser Game 18
Fifth Place
Winner Game 17
Sixth Place
Loser Game 17
Thu, Feb 13 - Sat, Feb 22
at Area Sites
February 22
  
February 21
  
February 19
  
February 13
at Higher Seed
  
February 15
at Higher Seed
  
February 20
  
February 22
 
         
#1 12 Olympic 49
5 Franklin Pierce 69
         
           
#5 5 Franklin Pierce 57
3 White River 67
      
      
#9 12 Olympic 55
6 Port Angeles 72
          
   
#15 6 Port Angeles 55
8 Renton 57
    
#2 10 Steilacoom 73
7 Foster 71
    
#13 3 White River 59
2 North Kitsap 66
   
         
#6 10 Steilacoom 61
2 North Kitsap 78
     
     
#10 7 Foster 62
8 Renton 69
         
#17 8 Renton 62
5 Franklin Pierce 75
       
#3 11 Fife 50
6 Port Angeles 62
       
#19 2 North Kitsap 54
1 Lindbergh 62
         
#7 6 Port Angeles 58
4 Clover Park 62
     
     
#11 11 Fife 52
5 Franklin Pierce 63
         
   
#16 5 Franklin Pierce 71
9 Bremerton 51
    
#4 9 Bremerton 56
8 Renton 63
    
#14 4 Clover Park 72
1 Lindbergh 79
   
         
#8 8 Renton 43
1 Lindbergh 49
    
#18 3 White River 55
4 Clover Park 53
     
#12 9 Bremerton 54
10 Steilacoom 52
        
                
                  
Tap game box for more game details

Team Awards

(Top 6 Regionals)

First Place
Winner Game 19
Second Place
Loser Game 19
Third Place
Winner Game 18
Fourth Place
Loser Game 18
Fifth Place
Winner Game 17
Sixth Place
Loser Game 17
 
Thursday, February 13, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#1 7:00 PM
TBD
Olympic 49
@Franklin Pierce 69
Franklin Pierce to #5 Olympic to #9
#2 7:00 PM
TBD
Steilacoom 73
@Foster 71
Steilacoom to #6 Foster to #10
#3 7:00 PM
TBD
Fife 50
@Port Angeles 62
Port Angeles to #7 Fife to #11
#4 7:00 PM
TBD
Bremerton 56
@Renton 63
Renton to #8 Bremerton to #12
 
Saturday, February 15, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#6 7:00 PM
TBD
Steilacoom 61
@North Kitsap 78
North Kitsap to #13 Steilacoom to #12
#7 7:00 PM
TBD
Port Angeles 58
@Clover Park 62
Clover Park to #14 Port Angeles to #9
#8 7:00 PM
TBD
Renton 43
@Lindbergh 49
Lindbergh to #14 Renton to #10
#5 8:00 PM
TBD
Franklin Pierce 57
@White River 67
White River to #13 Franklin Pierce to #11
 
Wednesday, February 19, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#9 6:00 PM
Curtis HS
Olympic 55
@Port Angeles 72
Port Angeles to #15 Out
#11 6:00 PM
Bellarmine Prep HS
Fife 52
@Franklin Pierce 63
Franklin Pierce to #16 Out
#10 7:45 PM
Curtis HS
Foster 62
@Renton 69
Renton to #15 Out
#12 7:45 PM
Bellarmine Prep HS
Bremerton 54
@Steilacoom 52
Bremerton to #16 Out
 
Thursday, February 20, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#13 6:00 PM
Rogers HS (Puy)
White River 59
@North Kitsap 66
North Kitsap to #19 White River to #18
#14 7:45 PM
Rogers HS (Puy)
Clover Park 72
@Lindbergh 79
Lindbergh to #19 Clover Park to #18
 
Friday, February 21, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#15 6:00 PM
Curtis HS
Port Angeles 55
@Renton 57
Renton to #17 Out
#16 7:45 PM
Curtis HS
Franklin Pierce 71
@Bremerton 51
Franklin Pierce to #17 Out
 
Saturday, February 22, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#17 12:00 PM
Bellarmine Prep HS
Renton 62
@Franklin Pierce 75
Fifth Place Sixth Place
#19 2:00 PM
Wilson HS
North Kitsap 54
@Lindbergh 62
First Place Second Place
#18 3:30 PM
Bellarmine Prep HS
White River 55
@Clover Park 53
Third Place Fourth Place